Quantcast

Pişmanlıkla İlgili Sözler

tarkan 2013/10/09 12:22:12
Related Topics: LA, Fast Food, Son, Tan, Bug, Yaz, Ama
Pişmanlıkla İlgili Sözler

Yaşantımız boyunca %100 mutlu olabilir miyiz?

Pişmanlık genelde negatif olarak tanımlanan hareket sonrası kendini suçlama duygusu olarak tanımlanır. Bu duygunun hemen ardından nasıl davrandığımız ise genel değil herkese göre değişiklik gösterir.
Hiç hata yapmadan yaşayamayız. Elbet herkesin kendine veya çevresine karşı yaptığı hatalar vardır.
Hata yaptığımızı anladığımız zaman ne yaparız, sağlam insanlar pişman olup bir daha yapmazlar. Kimi pişman olduğunda bu duygu onu motive edip daha iyisini yapmaya zorlar kimiside en ufak pişmanlıkta kendi hayatını zindana çevirir, depresyona girer. Aslında bu her zaman bize bağlıdır.
[caption id="attachment_1436" align="alignleft" width="300"]Pişmanlıkla İlgili Sözler Pişmanlıkla İlgili Sözler[/caption]
Asla pişman değilim

Bazen çevremizden bu cümleyi de duyarız; neymiş hiçbir şeyden pişman değilmiş. Ben asla bu cümleyi söyleyene inanmamışımdır. Pişman değilim demek geriye dönüpte muhasebe yapmamak demektir. Asla geriye bakmadan kimse yaşamaz. Ben burada Himalaya dağları eteklerinde yaşayan Budist rahiplerden bahsetmiyorum, kendi insanımızı baz alarak konuşuyorum. Herkes hayatının muhasebesini yapar.
Yaşı küçük olanların pişmanlıkları genelde daha şiddetli olur çünkü sakin düşünmezler.Yaş ilerledikçe pişmanlık duygusu daha stabil hale gelir ve soğukkanlılıkla yaşanılır.Eğer yaş ilerlediğinde de şiddetli pişmanlık yaşayanlar varsa dikkat edin bu nsanların genelde stresten kaynaklanan hastalıkları mevcuttur;kalp hastalıkları gibi.
Her milletten insanda pişmanlık duygusu farklı yaşanır bunun sebebi iletişim gücü medeni ülkelerde gelişmiştir.Bizde çok iletişim gücü fazla gelişmiş olmadığından dolay biz pişmanlıklarımızı kimseye anlatmayız utanırız ve kendi içimizde yaşarız.Halbuki yaşadığımız sıkıntıları anlatsak hayat bizim için daha stressiz olabilir.
Pişman olduğumuzda olumsuzluğu değiştiremeyeceksek yapabileceğimiz bir şey yok demektir.Boşver deyip geçmek gerekir.Yapabileceğimiz en fazla ; kendimiz affetmenin yollarını aramamızdır.Ne hata yaptıysak belki çevresel sebeplerden etkili de hareket etmiş olabiliriz.Suç sadece bizim olmayabilir.Her pişmanlığı ders olarak algılayıp tekrar yapmamak için çaba sarfetmeliyiz.
Zaman geçmeden pişman olmayız ama yine zaman geçmeden kendimizi affetmeyiz.
Hayatımızda en çok pişmanlık duyduğumuz veya duyacağımız konular aşağıdaki listededir:
1- Romantik dünyamızda yaşadıklarımız.
Sevgilimizle veya eşimizle yaşadığımız olumsuz durumlar eğer hata bizdeyse pişman olmamıza sebep olur.Tabii ki en başta doğru insanları hayatımıza almalıyız.
2- Ailevi tartışmalarda yaşananlar ve söylediklerimiz,çocuklarına yeterli zaman ayıramayan aileler.
Yaşımız kaç olursa olsun hepimiz bir dönem ailemizle ters düşmüşüzdür.İstemeden de olsa onları kırmış olabiliriz.Yanlış şeyler söylemiş olabiliriz.Belki de bizi bu dünyada her şeye rağmen-ne yaparsak yapalım affedecek yegane insanlar en yakınımız olan ailemizdir.
3- Okul / Üniversite bölüm seçimlerimiz
Eğer çocukluğumuzda ve gençliğimizde bizi iyi şekilde yönlendiren yoksa eğitim yaşantımız konusunda da pişmanlık yaşayabiliriz.Hangi liseye gideceğimizin ardından hangi üniversite’ye gideceğimiz ve hangi bölümü seçeceğimiz büyük olasılıkla hayatımızı dramatik şekilde değiştirecek seçimlerdir.Hatalı seçim yaptığımızda bu pişmanlık uzun yıllar devam eder.
4- Kariyer seçimlerimiz
Eğitim tercihlerimizin ardından gelecek olan kariyer seçimleri yetişkin olduğumuz sürece bizi ve ailemizi/ileride kuracağımız ailemizi etkileyecektir.
5- Finansal tercihlerimiz
Haracamalarımızı gerek bekarken gerekse de evlendiğimizde dikkatli şekilde yapmalıyız.Ayağımızı yorganımıza göre uzatıp muhasebimizi dikkatli yapmalıyız.
6- Sağlıksız beslenme ve zararlı gıda/içki sigara gibi alışkanlıklar
Sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklarımız bizi maddi manevi yıpratır.Organik olmayan gıdalar,fast food,hazır gıdalar,içki ve sigara yaşantımız olumsuz etkileyecektir.Her şeyin fazlası zarar.Asla aşırıya kaçmamalıyız.
7- Sosyal yaşantımızda seçtiğimiz arkadaşlar
Günümüzde insanlara güven çok az.En yakın arkadaşların bile birbirlerine zarar verdiği bir dönemde yaşıyoruz.Kiminle ne konuştuğumuzu dikkatlice ölçüp ona göre konuşmalıyız.Kimlerle sohbet ettiğimizi iyi bilmeliyiz.İnsanları iyice tanıyıp doğru insanlarla arkadaşlık etmeliyiz.
8- Dini duygular
Yaptığımız hatalardan pişman olma sebebimiz pek çoğumuzda en başta dini duygularımızdan ileri gelir.Ahalaki duygular dinden gelebilir.Aksini yapınca da pişman oluruz.Ramazan ayında oruç tutmazsak pişman oluruz,birini üzdüğümüzde,emanete hıyanet edince,zina,kötü alışkanlıklar,yalan,iftira… bunlar gibi davranışlarımızdan sonra pişmanlık duyabiliriz.
Dini duygular da en fazla sömürülen duygulardandır.Ona oy verme buna ver, ondan alışveriş yapma bundan yap gibi telkinler ile dini sebep uydurularak birileri bizi etkilemeye çalışır.Kimseyi dinlemeyin kendi bildiğinizi yapın.Din en iyi Kitaptan öğrenilir.

Pişmanlıkla İlgili Sözler

Bir gece ay bana sordu neden seni ağlatan biriyle berabersin diye aya baktım ve dedim ki sen hiç gökyüzünden vazgeçebilir misin?

Bir insana gereğinden çok değer verirsen o insanı kaybedersin.

Bir yolcu uğurladım yaşlı gözlerle arkasından bağırdım git güle güle o an dudaklarından döneceğim tüm gücümle haykırdım bekleyeceğim.

Sakın üzmesin seni karşılıksız sevgiler, bağrına taş basarsın acılar diner, aldırma giden gitsin yangınlar söner, sakın arkana bakma, çünkü babalar önde gider.

Niye ağlıyorsun dediler, sevdim dedim niye üzülüyorsun dediler, gönül verdim dedim elin kızı için değer mi dediler, meğerse değmezmiş.

Sen bu mesajı okurken ben ileti raporunu almış, çok uzaklarda olmuş olacağım, döneceğim ben sana sonra.

Değer verdiğin insan sana değer vermiyorsa, bırak kendi değeriyle kalsın

Unutma, nasıl sensizliği ben yaratmadıysam, tadacağın bensizlikte benim eserim olmayacaktır.

Sen ne bilirsin her gün birinin hayaliyle yaşamayı aldatılmanın acısını sevdiğinin başkasının olmasını senin yerine başkasına aşkım demesini sen ne bilirsin sevgilim deli gibi sevmesini.

Gönül penceresini açık bıraktım kimi camını kırdı kimi çerçevesini.

Bir gün hayatin bütün güzelliklerinden vazgeçip ölüme sessiz sedasız gitmek istersen, yanıma gel ki sana sensiz yasamanın, sensiz olmanın ölüm olduğunu göstereyim.

Hayatta dört yanlış yaptım; doğmak, yaşamak, büyümek ve umutlara sarılmak, bir tek şeyi doğru yaptım o da seni sevmek ama unutmuşum güzelim dört yanlış bir doğruyu götürdü.

Tatlı biri vardı sevilmeye değer güzel biri vardı, görülmeye değer, iyi dostlar vardı özlemeye değer ama biri vardı ki can vermeye değer tabii ki anlarsa eğer.

Sevmez olsaydım senin o yalancı gözlerini, sevmez olsaydım seni o ipek saçlarını tutmaz olsaydım o pamuk ellerini inanmasaydım o yalancı gözlerine.
Birgün gururunu yenip bana geri dönmek istersen sakın dönme çünkü senin gururunun bittiği yerde benim gururum başlar.
Bütün insanları sevebilirdim, sevmeye senden başlamasaydım

Yürüdüğün yollardan geçebilirsin bir daha, fakat anılardan, asla.

Bunca acıyı çekmez hiç kimse ve bunca ölümden kolay dönülmez bu kadar sevmeyince.

Bugün yeni bir meyhane keşfettim mezarlığın tam karşısında beni ararda bulamazsan ya meyhanedeyim ya da tam karşısında.

Seven ben sevilen sen ağlayan ben ağlatan yine sen.

Bir zamanlar ardından bakar ağlardım şimdi dönüp ardıma bile bakmam bir zamanlar uğruna dünyaları yakardım şimdi --------im kibrit bile çakmam!

Sadece özür dilemek istemiştim yapamadım saçma gururuma yenildim ama sessizce çekip gitmene de dayanamadım beni affet çok üzgünüm özür dilerim.

Yaptığım hatadan dolayı özür diler, bundan sonra böyle bir hatanın tekrar etmeyeceğine bildirerek, özürlerimin kabul edilmesini temenni ederim saygılarımla.

Özür dilerim sensiz gitmek zorunda kaldığım için affet beni.

Geçmişte yaşadığımız tüm kırgınlıklar için özür diliyorum senden.

Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma, geri dönmek isteyebilirsin. Herold
İnsan istedi mi, pişman olmaya daima zaman bulur. Machiavelli
İntikam alıp da sonunda pişman olmaktansa, affedip de pişman olmak daha iyidir. Cafer B. Muhammed
Korkum sevmek değil; korkum sevip de ayrılmak… Korkum kurşun yemek değil; kalleşçe vurulmak… Korkum ölüm değil; senin tarafından unutulmak…

Sev öyle sev ki kalmasın sende gurur, gururun başladığı yerde sevgi son bulur

Niye ağlıyorsun dediler, sevdim dedim, niye üzülüyorsun dediler, gönül verdim dedim, elin kızı için değer mi dediler, meğerse değmezmiş

Sen sevda ırmağı, gittin ele aktın, sen dünyamı yıktın vefasız aşkım

Alsalar da şu yaşla dolu gözlerimi yerlerinden çalsalar da haberim olmadan seni kalbimden eğer unutacaksa bu can çıkmasın bedenim, ölürse söyleyin mezarıma gelmesin o sevmeyi bilmeyen.

Bütün insanları sevebilirdim, sevmeye senden başlamasaydım.

Yürüdüğün yollardan geçebilirsin bir daha fakat anılardan, asla.

Bunca acıyı çekmez hiç kimse ve bunca ölümden kolay dönülmez bu kadar sevmeyince.

Bugün yeni bir meyhane keşfettim mezarlığın tam karşısında beni ararda bulamazsan ya meyhanedeyim ya da tam karşısında.

Seven ben sevilen sen ağlayan ben ağlatan yine sen.

Aşkımız için kan dökmemi istiyorsan sana dünyanın şah damarını keserim ille de senin kanın olacak diyorsan mühim değil ben seni toprakta da severim.

Benim kalbimi kırmak suya yazı yazmaya benzer, kırılan kalbimi düzeltmek gece doğan güneşe benzer sen o suya yazı yazmayı başardın şimdi güneşin doğmasını bekle.

Korkum sevmek değil; korkum sevipte ayrılmak… Korkum kurşun yemek değil; kalleşçe vurulmak… Korkum ölüm değil; senin tarafından unutulmak…

Sev öyle sev ki kalmasın sende gurur, gururun başladığı yerde sevgi son bulur

Karanlık gecede önemli değildir,yıldızları görmek gündüzleri görebilmektir marifet, sevmek önemli değil, yıllarca vazgeçememektir marifet.

Kötülük etmeden pişman olmanın en iyi şekli, iyilik etmektir. Bretonne

Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirini kırıp geçiriyorlar. İmam Gazali

Nasıl sensizliği ben yaratmadımsa bir gün yaşayacağın bensizlik benim eserim olmayacaktır.

Öyle şeyler vardır ki, insan onları daha yapmadan pişman olur; fakat yine de yapar. F.Habber

Pişmanlık, düşmüşlerin masumiyeti demektir. Kleist

Yağmur, mutluluğuma gölge düşürmek için yağıyorsun aldırmıyorum niyetin beni ıslatmaksa ben zaten ağlıyorum.

Bir serçeydim sürüden ayrılmış, gökyüzünde kaybolmuş, o ise bir kartalmış avlanmaya çıkmış gelmiş bula bula beni bulmuş.

Seni sevdiğim kadar, güneşi sevseydim, güneş bile halime acır akşamları batmazdı.

Keşke sen ben olsan ve doyasıya sevmenin ne kadar zor olduğunu anlasan, keşke ben sen olsam ve böylesine sevilmenin tadını çıkarsam

Aşkımız için kan dökmemi istiyorsan sana dünyanın şah damarını keserim ille de senin kanın olacak diyorsan mühim değil ben seni toprakta da severim.

Benim kalbimi kırmak suya yazı yazmaya benzer, kırılan kalbimi düzeltmek gece doğan güneşe benzersen o suya yazı yazmayı başardın şimdi güneşin doğmasını bekle.

Hayatta hiçbir şey ağlamaya değmez değen zaten ağlatmaz ağlarken başını dik tut ki gözyaşların seni ağlatan kadar alçaltmasın.

Keşke yalnızlığım kadar yanımda olsan, yalnızlığımla paylaştıklarımı seninle paylaşsam, keşke senin adın yalnızlık olsa ve ben hep yalnız olsam.

pişmanlıkla ilgili sözler , hatalar ile ilgili sözler ...
Tarkan

Read More: http://www.tarkant.com/pismanlikla-ilgili-sozler.html

You!
Add Photos & Videos

Sort By
 • Most Raves
 • Least Raves
 • Oldest
 • Newest
Opinions

 • Sick Boy 2013/10/09 18:49:55
 • Sister Jean 2013/10/09 16:15:17
  Sister Jean
  }{POIUYTREWQ
 • 9 inches 2013/10/09 15:22:16
  9 inches
  Dugan bein sada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
 • David 2013/10/09 12:38:39
  David
  Pişmanlık öz değerlendirme ve düzeltme sürecinin bir parçasıdır ve gelecekteki mutluluk yolunda bize yer!

See Votes by State

The map above displays the winning answer by region.

Living

2016/02/13 23:47:32

Hot Questions on SodaHead
More Hot Questions

More Community More Originals