Quantcast

How Much is a Gallon of Milk Where You Live?

Roberto~R.W.A.C.~ 2010/12/02 02:00:20
Related Topics: Live
You!
Add Photos & Videos


Milk seems to be getting more and more expensive. It is especially bad for those who have small children.

Add a comment above

Top Opinion

Sort By
  • Most Raves
  • Least Raves
  • Oldest
  • Newest
Opinions

  • sand 2010/12/02 10:56:52
    This much....
    sand
    Here in Washington 3.99 each 2 for 5
  • La 2010/12/02 10:41:36
    Pretty Cheap.
    La
    Milk is still cheap. We don't use gallons but 2 pints (which is about 1 litre) is around 90p.
  • Rodney 2010/12/02 09:17:00
    This much....
    Rodney
    +4
    I paid $2.19 for a half gallon yesterday, but I live in a small town with just one food store and it is closer to a convenience store then an actual grocery store. I never buy full gallons because I don't use that much. A half gallon will last me 2 to 3 weeks easily. Butter, now that I use. It has gone crazy. Cheap and on sale would be $1.90 a pound, normal is about 2.75 a pound.
  • ͏~мұṩŧįčâŀ~͏, 2010/12/02 09:09:05 (edited)
    None of the above
    ͏~мұṩŧįčâŀ~͏,
    I've never bought milk in the US, where I used to live it was 1 Leu for 4 Liters, about $0.30.
  • ♥Candee™♥ 2010/12/02 07:57:14
    This much....
    ♥Candee™♥
    +3
    About $3.00 a gallon
  • Naui 2010/12/02 07:20:12
  • Drew~PWCM~JLA~ 2010/12/02 06:58:37
    Too expensive.
    Drew~PWCM~JLA~
    2.90-$5.00 a gallon. Look at everything else too cause all food prices are going up.
  • Manuel 2010/12/02 06:53:49
    None of the above
    Manuel
    +1
    start raising your own cows....
  • Soojin 2010/12/02 06:37:13
    This much....
    Soojin
    +1
    $1.69. It's nice living in a cow state.
  • The Albertan 2010/12/02 06:18:21
    This much....
    The Albertan
    +1
    four liters is like 4$
  • Destiny 2010/12/02 06:14:43
    Too expensive.
    Destiny
    +1
    About $5
  • 666 n my heart® 2010/12/02 05:03:17
    This much....
    666 n my heart®
  • Kara ~~~ American Patriot 2010/12/02 04:58:01 (edited)
    Pretty Cheap.
    Kara ~~~ American Patriot
    +3
    I presently buy milk at Sam's for $2.18 a gallon.
    presently buy milk sams 2 18 gallon Woman drinking milk
  • hayesml47 2010/12/02 04:24:12
    Pretty Cheap.
    hayesml47
    +1
    Our local Krogers store has had a gallon of milk(2%) for $1.29 for at least 2 months. Do not know how long this will last but it helps!
  • Soojin hayesml47 2010/12/02 06:38:06
    Soojin
    Our deals aren't quite that good, but living in farm country has its advantages! :)
  • hayesml47 Soojin 2010/12/02 12:55:14
    hayesml47
    It is kind of strange that a half gallon of milk costs $1.69 and the gallon $1.29. Apparently it is a promotional price by a new dairy in our area. We used to live in a farm area and it does have quite a few advantages! Kind of miss the laid back, relaxed atmosphere there!
  • I am me hayesml47 2010/12/02 15:08:58
    I am me
    Krogers is where I have been getting it for 99 cents for the last two months... but it was also that price at Target and Aldi that I know of.
  • hayesml47 I am me 2010/12/02 17:59:04
    hayesml47
    Market street has been matching that price also! Ain't competition great!
  • I am me hayesml47 2010/12/02 18:06:53
    I am me
    +1
    Ugh! I'm too far away to go to Market Street, though I would if I could because I grew up shopping at United in the Panhandle and South Plains.... but yes it is... When I was living in an Apartment I had a Tom Thumb, 2 Krogers and an Albertson's all within a mile and a half of my apartment... Then 2 miles out it was Walmart and those smaller chains that sell things even cheaper... I think that's why we have awesome grocery prices here in the DFW metroplex... and now that HEB is trying to get their foot in the door, as they have been trying to for years... But I am grateful for it and hope it stays this way... because I can't imaging having to pay $4 for milk...
  • hayesml47 I am me 2010/12/02 18:50:26
    hayesml47
    Do you know where HEB is trying to get started in the DFW area? My wife got addicted to HEB when we lived in San Antonio and Austin. If they get established here in DFW land it will definitely help keep our grocery prices down! Thanks for the info!
  • I am me hayesml47 2010/12/02 18:58:51
    I am me
    +1
    They just opened one in Burleson.... but I have heard rumors of them trying to open more.
  • greggerz 2010/12/02 04:18:45
    This much....
    greggerz
    +1
    $2.29 a gallon for low fat milk
    $5.29 a gallon for low fat organic milk
    this is in wiscosnin
  • Ves~Sailor Soldier of PHAET 2010/12/02 04:14:27
    This much....
    Ves~Sailor Soldier of PHAET
    +1
    2.49 or so. Depends on where I go. Sometimes walmart has a sale on milk for 1.99 a gallon.
  • mowerman-back to bust libs 2010/12/02 04:11:01 (edited)
    This much....
    mowerman-back to bust libs
    +2
    Borden milk -- $4.28 - store brand around $3
  • Dragoness 2010/12/02 04:07:40
    This much....
    Dragoness
    around 2.79

    When we lived in Tahoe we were paying about 4.29 though
  • Azrael-In GOD we trust 2010/12/02 04:00:14
    This much....
    Azrael-In GOD we trust
    2.95 per gallon
  • HiYa 2010/12/02 03:57:40
    Too expensive.
    HiYa
    Like $2.99
  • Sista Nunya 2010/12/02 03:53:19
  • Alphalily 2010/12/02 03:53:00
    This much....
    Alphalily
    +1
    I pay 3 dollars and some change at wally world here in TX
  • myteemouth 2010/12/02 03:51:46
    This much....
    myteemouth
    +1
    2.99 a gallon at Convenient
  • TexicanRGV - Noblesse Oblige 2010/12/02 03:51:17
    This much....
    TexicanRGV - Noblesse Oblige
    House brand $2.89 ... Still didn't have enough to get it. Payday is Monday.
  • Hillary~R.W.A.C~ 2010/12/02 03:38:13
    Pretty Cheap.
    Hillary~R.W.A.C~
    +6
    About $2.50
  • Dan~R.W.A.C~C.F.M 2010/12/02 03:32:25
    This much....
    Dan~R.W.A.C~C.F.M
    +7
    about four bucks.
  • debbie 2010/12/02 03:29:38
    This much....
    debbie
    Somewhere in the neighborhood of $4.35 and $4.59
  • random thought 2010/12/02 03:28:53
    None of the above
    random thought
    depends on the type of milk but i only get whole and thats $3.50 a gallon
  • ☠Marz555☠ 2010/12/02 03:27:41
    This much....
    ☠Marz555☠
    $2.69 I would say average
  • **Bessie** 2010/12/02 03:24:15
    This much....
    **Bessie**
    +6
    $2.39 to $3.29...cheapest at Aldi's.
  • kfallslady 2010/12/02 03:17:10
    Too expensive.
    kfallslady
    a trick my mom did when we were growing up was to take one gallon of milk and have another gallion container, use powered milk to make two gallons and make sure they were really cold you couldn't tell the difference
  • harry 2010/12/02 03:16:41
    None of the above
    harry
    I really don't know... never looked at the price.
  • Josh 2010/12/02 03:15:49
    This much....
    Josh
    +12
    walmart
    I don't pay more than $2.00 for milk

See Votes by State

The map above displays the winning answer by region.

Living

2014/11/24 14:05:58

Hot Questions on SodaHead
More Hot Questions

More Community More Originals